Skoči na vsebino
Gumb išči| Zapri iskalnik

30.05.2012 / Sporočila za javnost

Obvestilo Ministrstva za kmetijstvo o problematiki sivih vran

Deli na FBNatisni

Siva vrana spada v skupino divjadi in je kot taka lastnina države. Z divjadjo, torej tudi z vranami, upravlja (trajnostno gospodari), in je zanje resorno pristojno Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. S strani ministrstva je Občina Brežice prejela dopis s priporočili, kako postopati s sivimi vranami.

 povezava na dokumentDopis Ministrstva za kmetijstvo in okolje_PROBLEMATIKA VRAN.pdf odpira se v novem oknu

Ukrepi po priporočilu Ministrstva za kmetijstvo in okolje:

 

KORAK 1: Zaposleni v ustanovah naj bodo pozorni na morebitna gnezda sivih vran, na območjih, kjer se pretežno zadržujejo otroci. Še posebej naj bodo pozorni na gnezda, ki niso visoko v krošnjah, temveč so postavljena v spodnjih delih krošenj. Drevesa naj bodo tako vzdrževana, da ne bodo dopuščala gnezdenja preblizu tal.

 

KORAK 2: V primeru agresivnega vedenja sivih vran se o tem ustno ali pisno obvesti Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano (IRSKGH) (tel.: 01/434 57 00, e-pošta: irskgh.mkgp@gov.si), Lovsko inšpekcijo (01/43 45 700) ali Ministrstvo za kmetijstvo in okolje (01/478 9000).

Zunanja povezava na Predlog akcijskega načrta za reševanje problemov povezanih s sivo vrano (Corvus Cornix) v Sloveniji

NAMEN AKCIJSKEGA NAČRTA

Namen Akcijskega načrta je (1) prikazati opis, razširjenost in biologijo sive vrane, (2) podati oceno številčnosti in populacijskega trenda sive vrane v Sloveniji, (3) predstaviti zakonodajo, ki se dotika sive vrane, (4) prikazati načine upravljanja s populacijo sive vrane, (5) opredeliti probleme povezane s sivimi vranami in jih ovrednotiti ter (6) predlagati ustrezne ukrepe za njihovo preprečitev oziroma omilitev. Obenem se Akcijski načrt ne osredotoča zgolj na probleme, povezane s sivo vrano, pač pa poskuša celostno predstaviti sivo vrano in njeno vlogo v okolju in tudi koristi, ki jih prinaša človeku. Šele na podlagi objektivne opredelitve vseh vidikov so na koncu Akcijskega načrta predlagane konkretne aktivnosti oziroma rešitve za reševanje problemov povezanih s sivo vrano v Sloveniji.

Siva vrana (Corvus Cornix)

siva_vrana.jpg