Skoči na vsebino
Gumb išči|

Zapri iskalnik

10.10.2023 / Sporočila za javnost

Med 100 najboljšimi trajnostnimi zgodbami na svetu letos tudi brežiška

Deli na FBNatisni

Globalna organizacija Green Destinations je sinoči na konferenci v estonskem Talinu razkrila letošnji seznam 100 najbolj trajnostnih zgodb na svetu (Green Destinations Top 100 Stories). Nanj se je s svojimi primeri dobrih praks uvrstilo šest slovenskih destinacij: Ljubljana, Šaleška dolina, Brežice, Jeruzalem, Miren Kras in Kranj. S tem se še utrjujeta ugled in prepoznavnost Slovenije in njenih destinacij kot enih najbolj zelenih in trajnostnih na svetu.

Na izbor Green Destinations Top 100 Stories se vsako leto prijavijo številne destinacije z vsega sveta. Strokovna komisija jih izbere 100, ki jih prepozna kot primere dobrih praks. Slovenske destinacije se redno uvrščajo na seznam, kar je odraz sistematičnega in dolgoletnega razvoja ter promocije trajnostnega turizma.

Konferenca Green Destinations je vsakoletni dogodek, ki ga pripravlja istoimenska globalna organizacija s sedežem na Nizozemskem. Konferenca je namenjena spodbujanju povezovanja med deležniki v turizmu in odkrivanju ter deljenju najboljših trajnostnih rešitev in prakse za učinkovito upravljanje turističnih destinacij. Na letošnji konferenci, ki se odvija med 8. in 10. oktobrom v Talinu, strokovno znanje in vpoglede deli več kot 50 govornikov z vsega sveta.

Organizacija Green Destinations je med top 100 najbolj trajnostnih zgodb na svetu uvrstila šest izstopajočih trajnostnih praks slovenskih destinacij, med njimi tudi Brežice (vodilna destinacija Čatež in Posavje): Dobrodošli v Brežicah - kjer imajo kruh, vino in salame svoj dogodek.

V obrazložitvi pa so zapisali, da so Brežice trajnostna destinacija v Sloveniji z bogato naravno in kulturno dediščino, polno ljudskih običajev in navad. Relief in podnebje območja sta v preteklosti zagotavljala idealne pogoje za razvoj vinogradništva, ki je tako postalo del njihove kulture. V zadnjih letih je zanimanje za ohranjanje te tradicije med mladimi upadlo. Številni vinogradi po Sloveniji so začeli usihati, lastniki so jih prepustili zaraščanju ali celo posekali.

''V destinaciji Brežice si želijo trajnostnega upravljanja destinacije, ki vključuje ohranjanje podobe lokalne krajine, ki jo v veliki meri predstavljajo vinogradi, ter ohranjanje kulture pridelave grozdja in njegove predelave v vino. Da bi to lažje dosegli, so uvedli prireditev Dan kruha, vina in salam, s katero želijo mlade spodbuditi k ohranjanju družinskih vinogradov, včlanitvi v vinogradniška društva in tako povezati lokalne skupnosti. Dogodek je z leti postal tradicionalen in se ga udeležujejo tako udeleženci (vinogradniki, vinogradniška društva, turistična društva, peki kruha, lokalne glasbene in plesne skupine) kot tudi obiskovalci od blizu in daleč,'' so še poudarili v organizaciji Green Destinations ob podelitvi nagrade.